top of page

OKAMENJEN ŠARM PROŠLOSTI

     U pitomoj bačkoj ravnici, na severozapadnom delu Republike Srbije, nalazi se grad Sombor koga čine još i 15 seoskih naselja. Sa zapadne strane vode Dunava dele ga od Hrvatske, na istoku je Telečka visoravan, na severu se graniči sa Mađarskom a na jugu je otvoren prema unutrašnjosti Srbije.
Sombor ili „Zelengrad“ kako ga još nazivaju, danas je lepa varoš, jedna „Firenca u malom“ sa fascinantnom arhitekturom, drvoredima dugim 120 kilometara i starim fijakerima koji mu daju romantičnu notu.


     Ime grada se prvi put pominje 1360. godine kao malo mesto Cobor Sent Mihalj. Ubrzano se razvija
u sastavu plemićkog poseda poznate ugarske porodice Cobor i beleži se pod tim imenom. Ono što predstavlja prekretnicu u istoriji je godina 1749. kada je grad dobio status slobodnog kraljevskog grada od strane austrijske carice Marije Terezije. Druga važna godina je 1786. kada je postao sedište Bačkobodroške županije. Od tada Sombor počinje da se uzdiže kao varoš, jedinstvene urbane arhitekture. Sombor je grad koji svojom sadržinom ne ostavlja ravnodušne ni zaljubljenike u prirodu, ni ljubitelje arhitekture ili umetnosti. Središte grada ili srce Sombora čine četiri venca, odnosno ulice kojima su obuhvaćene najveće znamenitosti i građevine fascinatne lepote. Ulice nose imena po srpskim vojvodama iz Prvog svetskog rata Živojinu Mišiću, Stepi Stepanoviću, Radomiru Putniku i Petru Bojoviću.


     Gradska kuća, najreprezentativnije zdanje neoklasicizma je prepoznatljiv simbol grada. Nastala je na temeljima palate koju je kao porodični dom podigao grof Jovan Branković, davne 1718. godine.
U njoj su se odigravali svi za grad značajni događaji, a zbog svoje gracioznosti, lepote i vrednosti
proglašena je za kulturno dobro od velikog značaja. Takođe, svojom lepotom se ističe Županija, palata okružena najvećim somborskim parkom, zasađenim krajem XIX veka. U palati se nalazi najveća slika u
Srbiji od 28 kvadratnih metara – Bitka kod Sente.


     Ne bi trebalo zaboraviti ni Karmelićansku crkvu, u stilu romantizma, gde se nalaze orgulje, jedne od najvećih u Evropi. Tu je i Gradski muzej, zgrada sa odlikama eklekticizma iz 1870. godine. Pašina kula je najstarije sačuvano gradsko zdanje iz XVII veka. Danas je tu Istorijski arhiv Sombora.

     Na Trgu Svetog Đorđa najveću pažnju privlači monumentalna pravoslavna crkva Svetog Đorđa,
izgrađena 1761. godine na temeljima stare turske crkvice. Crkva je izgrađena u barokno-rokajnom
stilu sa izuzetno vredim ikonostasom Pavla Simića, koji čine 77 ikona različite veličine što joj daje
status kulturnog dobra od velikog značaja.


     Pored ovih zdanja arhitektonsko, kulturno i istorijsko bogatstvo Sombora čine i Srpska čitaonica,
Galerija „Milan Konjović“, Manastir Svetog Arhiđakona Stevana, Grašlakovića palata, Kapela
Sv. Ivana Nepomuka i mnoge druge građevine. Ipak, lepota ovog grada nije samo u velikom broju istorijskih spomenika, već i u bogastvu zelenih površina, sa preko 18 000 stabala i dugih, cvetnih aleja koje oduzimaju dah. Kompletan užitak je da se lepo uređenom stazom koja vodi kroz drvored stoletnih stabala provozate nekim od starih fijakera koji su obeležje ovog vojvođanskog mesta.


     Turističku atraktivnost Sombora upotpunjuje i veliki broj salaša i etno kuća, koji okružuju grad i
lovno-ribolovni turizam u predelu starih šuma „Gornjeg Podunavlja“ išaranih dunavskim rukavcima, pa
je i gastronomski aspekt na sceni. Uz vino, riblje i raznovrsne gurmanske specijalitete kao i muziku
tamburica možemo upoznati iskonski mentalitet i gostoprimstvo žitelja ovog područja.

Balkan ekspres, magazin, casopis, tromesecno, logo, novosti, novine, news, issues

Pub  Miller  saturday  extra  action

New   Bull   Burger

bottom of page